Alışan, Tırsan FiloTIR ile devam ediyor

Türkiye’nin önemli lojistik firmalarından biri olan Alışan Lojistik, Tırsan FiloTIR’dan 36 ay süreyle kiraladığı 55 adet Tırsan Perdeli Maxima Plus yarı treyleri 12 Nisan tarihinde Tırsan Adapazarı fabrikasında gerçekleştirilen bir törenle teslim aldı. İlk kez 2015 yılında Tırsan FiloTIR’dan 30 adet yarı treyler kiralayan Alışan Lojistik, kiralamanın getirdiği maliyet avantajı ve operasyonel rahatlıklar nedeniyle filosunu yenilemek amacıyla yeniden kiralamayı tercih etti ve filosundaki kiralık yarı treyler adedini 101’e çıkardı.

Teslimat törenine Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Satış ve Bayi Yönetimi Koordinatörü Ertuğrul Erkoç, Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, Nakliye Operasyonları Koordinatörü Erkut Kasapseçkin ve İdari İşler Direktörü Ayhan Özekin katıldı.

FiloTIR’ın kiraladığı yarı treyler sayısı 500 adede ulaşacak

Alışan gibi ikinci nesil tarafından yönetilen şirketleri gördükçe Türkiye’de de şirketlerin sürdürülebiliyor, kurumsallaşabiliyor ve Türkiye’nin ihracatında söz sahibi olabiliyor olmasından dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Alışan ile yıllardır sürün tedarikçi müşteri ilişkilerini son üç yıldır farklı bir boyuta taşıdıklarını dile getirdi. Artık Türk firmalarının da araç kiralayarak hizmetlerini sürdürdüklerini ve Alışan gibi öncü firmaların kiralamanın sağladığı katma değerin farkına vardıklarını kaydeden Çetin Nuhoğlu, batıda araç kiralamanın payının toplam satışlar içinde yüzde 50’nin üzerinde olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Özellikle büyük filolar kendi mal varlıklarına araç satın almazlar, hizmet satın alırlar. Aracı kiralayarak aylık ödeyecekleri parayı bilirler. Kilometre başına maliyete odaklanırlar. Bakımı ve onarımı dış kaynaktan temin ederler.”

Kiralama hizmetini sadece yurtiçinde sunmadıklarını, 335 adedi doğrudan Kässbohrer servisi olmak üzere uluslararası alanda hizmet veren 6 bin adet servislerinin bulunduğunu dile getiren Çetin Nuhoğlu, çağrı merkezlerinin 17 dilde 7/24 hizmet verdiğini belirterek, bir Tırsan kuruluşu olan FiloTIR’ın kiraladığı yarı treyler sayısının nisan ayı sonu itibariyle 500 adede ulaşacağını açıkladı.

Firmaların ayda 400 – 500 Euro ödediklerini ve bunu ayda yaptıkları km’ye böldüklerinde km başına maliyetlerini bilir hale geldiklerini kaydeden Çetin Nuhoğlu, ilk defa bu kadar büyük bir adedi bir firmaya kiraladıklarını vurgulayarak, sıfır ya da ikinci el yarı treylerleri, 15 günden üç hatta beş yıla kadar bir süre için kiraladıklarını sözlerine ekledi.

“Kiralama, öz mala sahip olmaya göre çok daha avantajlı bir model“

Bugün geldikleri noktada kiralamanın öz mala sahip olmaya göre çok daha avantajlı bir model olduğunun altını çizen Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, “Her şeyden önce 3 – 5 yılda bir teknoloji değişiyor, donanımlar değişiyor. Bunun avantajını kullanıyor olmak bize hizmet veren taraf olarak çok daha fazla artı değer sağlıyor. İkinci olarak araçların verimliliği artıyor. Bu da maliyetlerimizi düşürüyor. Sürprizle karşılaşmadığınız, maliyetleri kontrol altında tutabildiğiniz bir yapı ile hizmet veriyorsunuz. Hızlı yanıt vermek, proaktif olmak ve esnek bir altyapıya sahip olmak gerekiyor. İşlerin azalması ya da farklı donanımlara ihtiyaç duyulması gibi noktalarda çok daha hızlı hareket edip çok daha zengin bir donanım yapısıyla çok daha farklı seçeneklerle müşterilere çözüm üretebiliyorsunuz. Servis ve bu işin sürdürülebilirliği ilk başta bizim için bir soru işareti idi; ama üç yıldır hiçbir şekilde sorun yaşamadığımızı söyleyebilirim. Sistemi doğru kurmuş, güçlü bir ortak ile çalıştığınız takdirde çok daha iyi hizmet verebiliyorsunuz. Günün sonunda biz diyoruz ki, herkes ana işine, uzmanlaştığı konuya odaklansın. Biz de kendi işimize odaklanmak istiyoruz. Tırsan kendi işini çok iyi yapıyor. Araçların bakım ve onarım hizmetini bizim yapabileceğimizden çok daha iyi bir şekilde veriyor. Operasyon anlamında da muayene, plaka ve sigorta gibi pek çok şeyle bizim uğraşmamıza gerek kalmıyor.” dedi.

Kaynak; Devirsaati

ULAŞIM SEKTÖRÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.