Globelink Ünimar İcra Kurulu Komite Üyesi (Bilgi Teknolojileri) Ayfer Saltan Oladi: UNIBOX Hızlı Karar Verme ve Strateji Belirlemeye Yardımcı Olan Bir İş Zekası Uygulaması

GLOBELİNK ÜNİMAR YENİ İŞ ZEKASI ÜRÜNÜ UNIBOX BI’I HAYATA GEÇİRDİ. BİRİNCİ FAZINDA OPERASYONEL SÜREÇLERDEKİ VERİMLİLİĞİ ARTTIRMAYI HEDEFLEYEN UNIBOX, İKİNCİ AŞAMADA MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNİ VERİ İLE GÜÇLENDİRECEĞİ YENİ BİR SEVİYEYE TAŞIMAYI HEDEFLİYOR. UNIBOX İLE KARAR VERME SÜRECİNİN VERİ GÜDÜMLÜ HALE GETİRİLMESİYLE STRATEJİK HEDEFLERE HIZLI BİR ŞEKİLDE ULAŞILMASI HEDEFLENİYOR.

Öncelikle firmanız ve faaliyetleri hakkında kısaca bir bilgi verebilir misiniz?

Ünimar markasıyla 1994 yılında başladığımız ticari hayatımıza, 2011 yılında Singapurlu lojistik devi CWT Globelink Group ile yaptığımız ortaklık sonucunda Globelink Ünimar ismiyle devam etmekteyiz. Globelink Ünimar olarak, CWT Globelink gibi güçlü bir hizmet ağının parçası olarak uluslararası denizyolu, havayolu ve karayolu ana hizmetlerinin yanında yurtiçi taşımacılık, depolama, ETGB, proje ve kombine taşımacılık, e-ticaret lojistiği, bozulabilir kargo hizmetleri de dahil olmak üzere entegre lojistik hizmetlerini de kapsayan tedarik zinciri fonksiyonlarının tamamında hizmet sunmaktayız. 32 ülkede 110’dan fazla Globelink ofisi ile birlikte geniş bir acente ağının gücü ile iş ortaklarımıza hammadde tedarik planlama aşamasından itibaren ürünün teslimine kadar gerçekleşen tüm tedarik zinciri adımlarında uçtan uca her türlü lojistik hizmeti sağlıyoruz. Türkiye’de ise dört merkezden oluşan bölge yapımız ile 81 ile ulaşarak uçtan uca lojistik faaliyetlerini kesintisiz hayata geçiriyoruz.

Globelink Ünimar’ın yeni iş zekası uygulaması UNİBOX operasyonel süreçlerde ciddi katkı sağlayacağı belirtiliyor. Uygulamadan biraz bahsedebilir misiniz.?

Globelink Ünimar olarak, müşterilerimize sunduğumuz çözümlerde verimliliğe, hızlı karar vermeye ve strateji belirlemeye yardımcı olacak yeni bir iş zekası uygulaması olan UNIBOX BI’ı devreye aldık. Globelink Ünimar’ın yönetim süreçlerinde kullanılacak olan bu araç, ilerleyen zamanlarda uygulamanın CRM bileşeninin açılması ile teklif talebinden raporlama aşamasına kadar olan tüm süreçlerin izlenebilir ve ölçülebilir olmasını sağlayacağız. Geçtiğimiz ay içerisinde tanıtımını yaptığımız iş zekası platformumuz UNIBOX BI, dijitalleşme faaliyetlerimizde yeni bir aşamayı temsil ediyor.

Bu projeyi, Türkiye’nin önde gelen iş zekası geliştirme firmalarından olan TURBOARD ile birlikte yürüttük. TURBOARD uygulamasının çevikliği ve adaptasyon yeteneği ile birlikte ekibimizin yetkinliğinin bir araya gelmesi projemizin başarısında etkin rol oynadı.

“LOJİSTİK FAALİYETLERİNİ TEK PANELDE TOPLAYACAK’’

Uygulama ne gibi kolaylıklar sağlayacaktır?

UNIBOX, kısaca verileri değerlendirmek ve hızlı kararlar vermek için teknoloji odaklı bir yöntem olarak tanımlanabilir. Uygulamayı geliştirme aşamasından itibaren temel amaçlarımız işi büyütmek, verimliliği artırmak, olumlu değişimi teşvik etmek, hızlı hareket etmek ve uzun vadeli stratejik hedefler oluşturmak için kullanılabilir bir uygulama yaratmaktı. Geldiğimiz noktada tüm amaçlarımıza cevap verebilecek bir yapıyı ortaya çıkardığımızı düşünüyorum.

Sizce UNIBOX BI iş zekası uygulaması dijital dönüşüm yatırımlarında yeni bir dönemin başladığının işareti midir? Diğer firmalarda bu tür uygulamaları ortaya koyarak ilerleyen süreçlerde dijital alanda bir rekabet yaşanabilir mi?

Tabi ki, yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edebiliriz. UNIBOX BI iş zekası uygulaması dijital dönüşüm yatırımlarımızın yeni dönemini simgeliyor. Projemizi birlikte yönettiğimiz, Türkiye’nin önde gelen iş zekası geliştirme şirketlerinden TURBOARD’un desteğiyle süreçlerimizi geliştirebildiğimiz, daha hızlı aksiyon alabildiğimiz, geleceğe yönelik strateji planları oluşturabildiğimiz bir yapıya geçiş yapıyoruz. İş süreçlerimizin optimizasyonu, iş sorunlarının tespit edilmesi ve yeni gelir kaynaklarının keşfedilmesinde büyük rol oynuyor; “sonuçlar neden ve nasıl böyle oldu?” veya “gelecek nasıl olmalı?” sorularına ışık tutuyor. UNIBOX’ı ilk aşamada iş ortaklarımızın taleplerine daha verimli, hızlı ve stratejik şekilde cevap vermemizi sağlayacak çalışmalar için kullanıyoruz.

ULAŞIM SEKTÖRÜ DERGİSİ / MART NİSAN SAYISI RÖPORTAJ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.