Dijital Dünya Thermo King’e Emanet

Bilgisayarlar başta olmak üzere elektronik malzemeler, gerek özel hayatımız gerekse de çalışma hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdi. Bu elektronik eşyaların yapıldığı malzemeler ise madenlerden bize gelene kadar uzun ve karışık bir yolculuk geçiriyor. Thermo King, bu tedarik zincirinde önemli bir rol üstleniyor.

Özellikle 2020 yılının başında yaşanan Covid pandemisi dönemi küresel yarı iletken çip tedarikinde zorluklar yaşanmasına neden oldu. Dijital dünyanın bileşeni olarak öne çıkan ve önemi kavranan çipler, elektronik eşyalarımıza girene kadar çok uzun bir evreden geçiyor. Bu çiplerin ana bileşenleri kum ve kuvarstan çıkarılabilen silika olarak bilinen Silisyum dioksit’dir. Yarı iletkenler için kullanılan hammaddelerin sevkiyatlarının zamanında ve güvenli bir şekilde varış noktasına ulaştırılması büyük önem taşımaktadır. Soğuk zincirde uzun yıllara dayanan uzmanlığı ile Thermo King, bilgisayar parçalarını da güvenle taşımak için ideal bir ortak olarak öne çıkmakta.

Yarı iletken endüstrisi küresel bir endüstri ve yaklaşık yüzde 75’i Doğu Asya’da bulunuyor. Ancak kullanılan hammaddeler ise dünyanın her yerinden toplanıyor. Silikanın büyük çoğunluğu ABD, İtalya ve Fransa’da çıkarılırken, kuvars esas olarak Çin ve Brezilya’dan temin ediliyor. Bu malzemelerin akıllı telefonlarımıza ve arabalarımıza ulaşmadan önce çok uzak mesafeler kat ediyor.

Bu kadar çok hareketli ve tehlikeli parçanın olduğu bu malzemelerin tamamının taşınması hassasiyet ve özen gerektiren bir süreç. Bu malzemeler herhangi bir şekilde patlayıcı, yanıcı, aşındırıcı, toksik, radyoaktif veya zararlı olabiliyor. Sıcaklıktaki herhangi bir dalgalanma tüm sevkiyatı tehlikeye atabilecek kimyasal reaksiyon başlatabilir.

Thermo King ile ideal dereceler

Örneğin silika son derece ince ve savunmasız bir maddedir ve kısa yolculuklarda, 8°C ile 60°C arasındaki sıcaklıklar kabul edilebilir. Yolculuk beş günü aştığında, bu aralık daha daralmaktadır. Sıcaklık aralığı, yüzde 7 ila 30 arasında nem seviyeleri ile 18°C ila 24°C olur. Birçok taşıma modunda tutarlı sıcaklık kontrolü çok önemlidir. Thermo King’in geniş transmodal soğutma üniteleri yelpazesi ve soğuk taşımacılıkta uzun yıllara dayanan uzmanlığı sayesinde ham maddeler ve bileşenler yolun her adımında güvende tutulur.

ULAŞIM SEKTÖRÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.