Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Uluslararası AUS Zirvesi’nden ödülle döndü

Akıllı ulaşım sistemlerinin Türkiye’deki öncülerinden Kuzey Marmara Otoyolu (KMO), yakın zamanda hayata geçecek Fiber Akustik Tabanlı Akıllı Yol Projesi ile 3. Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesi’nde ödüle layık görüldü. KMO ile TÜBİTAK BİLGEM ve SAMM Teknoloji iş birliğinde gerçekleştirilen, dünyada ilk ve tek olma özelliği taşıyan yeni fiber optik ve yapay zeka tabanlı akıllı ulaşım sistemi projesi , 3. Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesi kapsamında düzenlenen Ulaşımda Aklın Yolu Ödülleri’nde “Sektöre Katkı Ödülü” nün sahibi oldu.

Dünyanın en geniş 4 şeritli tünelleri ve 415 kilometrelik konforlu ulaşım ağı ile seyahatlerde fark yaratan Kuzey Marmara Otoyolu, akıllı ulaşım sistemleri alanına değer katmaya devam ediyor. KMO’nun TÜBİTAK BİLGEM ile ortak geliştirdiği Fiber Akustik Tabanlı Akıllı Yol Projesi, 5. Ulaşımda Aklın Yolu Ödülleri kapsamında Sektöre Katkı Ödülü aldı.

Türkiye’nin en güvenilir otoyolu KMO, akıllı ulaşım sistemlerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanırken, dünyada bir ilke daha imza atacak. Fiber Akustik Tabanlı Akıllı Yol Projesi, Fiber Optik Tabanlı Akustik Algılama Sistemi (FOTAS) ve otonom drone kullanımı ile otoyollarda meydana gelen olayların anında tespit edilerek tanımlanması sağlayacak. Yapay zeka tabanlı algılama sistemi sayesinde, yollarda meydana gelen herhangi bir olaya en hızlı ve gerekli müdahale yapılacak ve ilgili kişiler/kurumlar anında bilgilendirilip olay yerine yönlendirilecek.

KMO ve TÜBİTAK BİLGEM iş birliğinde gerçekleştirilen Fiber Akustik Tabanlı Akıllı Yol projesi yaklaşık 6 ay içinde aktif olarak kullanılmaya başlanacak. Fiber Akustik Tabanlı Akıllı Yol Projesi iki ana aşamadan oluşuyor. İlk aşama, fiber optik kablolar kullanılarak zemin titreşimlerindeki akustik anormalliklerin sınıflandırılması ve ayrıştırılması iken ikinci aşama anormalliğin tespit edildiği bölgenin otonom hareket edecek dronelar aracılığıyla görüntülenmesi olacaktır. Dronelar tarafından izleme sırasında toplanan bilgi ve görüntüler, gerekli aksiyonların alınması için uygun istasyona gönderilecek, yapay zeka sayesinde farklı senaryoları anında değerlendirebilen sistem ile olayların detayları ve boyutu kolayca analiz edilebilecek.

Uluğtekin: “Fiber Akustik Tabanlı Akıllı Yol Projesi ulaşımda bir ilk olacak ve Türkiye’den dünyaya tanıtılacak”

Kuzey Marmara Otoyolu olarak akıllı ulaşım sistemleri yatırımları ile sektöre küresel boyutta değer kattıklarını ifade eden KMO Genel Müdürü Aynur Uluğtekin, “Fiber Optik Tabanlı Akustik Algılama Sistemi (FOTAS), TÜBİTAK BİLGEM ve SAMM Teknoloji tarafından Ar-Ge çalışmaları 8 yıldır sürdürülen akıl dolu bir proje. Şimdi biz, yeni bir Ar-Ge süreci ile bu kabiliyetleri çok daha üst noktaya çıkarıyoruz. Yaklaşık 6 ay içinde kullanıma başlanmasını hedeflediğimiz dünyanın ilk fiber optik tabanlı ve yapay zekaya sahip akıllı ulaşım sistemini hayata geçirmek için son aşamaya geldik. Fiber ve lazer teknolojilerini birlikte kullanarak yapay zeka ile olay tespit etmeyi, dronelarla anında havadan görüntü almayı ve olay yerine en hızlı, en doğru şekilde müdahale edilmesini amaçlıyoruz. Her iklim koşulunda 7/24 lokasyon belirleme, kazaya ilişkin ilk bilgi akışının hızla sağlanması, drone destekli anında görüntü alma ile tüm ekiplerin en doğru analiz ve yönlendirmelerle aksiyon alması son derece önemli bir kazanım olacak. Elbette bu proje ile önceliğimiz, her zaman olduğu gibi yine insan hayatı olacak. KMO olarak akıllı ulaşım sistemlerimizi yüksek teknoloji ile desteklemeye devam edeceğiz. Bizi bu anlamlı ödüle layık gören AUSDER’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

ULAŞIM SEKTÖRÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.