Tesla Semi ve dünyanın en hızlı spor otomobili Tesla Roadster tanıtıldı

tim,

Tesla, uzun süredir beklenen elektrikli TIR’ını sonunda yüzüne çıkardı. Elon Musk, elektrikli TIR Semi’nin yanında, dünyanın en hızlı aracı olan yeni spor otomobili Tesla Roadster’ı da tanıttı. Üretimine 2019 yılında  başlanacak tır, şarj edildikten sonra 804 kilometre yol gidebiliyor.

Elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları tasarlayan Amerikan şirketi Tesla, ilk elektrikli tırını tanıttı. Tesla’nın Üst Yöneticisi Elon Musk, California eyaletinde  Hawthorne’daki merkezinde tanıtılan tırın, şarj edildikten sonra 804 kilometre  yol kat etme özelliğine sahip olduğunu açıkladı.

Kamyonun sürücü koltuğu da daha iyi görüş alanı için ortaya yerleştirilmiş. Direksiyonun sağında ve solunda birer adet dokunmatik ekran bulunuyor. Tesla Semi’nin elektrik bataryası, şasinin içine monte edilmiş. Kamyonun dört arka tekerleği için ayrı ayrı dört elektrik motoru bulunuyor.

Dizel motorlu kamyonlar, tek bir depoyla 1600 kilometre yol kat edebiliyor. Ancak Elon Musk, depo dolum maliyeti gözetildiğinde Tesla Semi’nin dizel kamyonlardan mil başına yüzde 20 daha düşük maliyette olduğunu söylüyor.

Musk, üretimine 2019 yılında başlanacak tırın, yakıt tasarrufu  sağlayan dizel emsallerinden daha az masraflı olacağını söyledi Öte yandan Musk, tırın öngörülen fiyatı konusunda bilgi vermedi.

Tesla ayrıca ilk spor aracı Roadster’ın yeni versiyonunun tanıtımını  yaptı.Roadster’ın şarj edildikten sonra yaklaşık bin kilometre yol kat  edebileceği, saatte maksimum 402 kilometre sürat yapabileceği ve 4,2 saniyede 160  kilometre hıza çıkabileceği belirtildi.

Yeni aracın bir kez şarj edildikten sonra 1000 kilometre yol kat edebileceğini söyleyen Elon Musk, “Bu araç benzinli arabaların sırtını yere getirecek” diye konuştu.

2020’de üretimine başlanacak yeni Roadster’ın taban fiyatının 200 bin  dolar olacağı kaydedildi.

ULAŞIM SEKTÖRÜ

Anahtar Kelime: , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.