UPS, sanal gerçeklikle sürücü güvenliğini artırıyor

UPS, bir yandan daha akılda kalıcı bir eğitim içeriği oluştururken diğer yandan şehrin sokaklarında sürüş deneyimini canlı bir şekilde simüle eden Sanal Gerçeklik (VR) gözlüklerini kullanarak yoldaki olası tehlikeleri tespit etmek amacıyla öğrenim aşamasındaki kuryelere eğitim vermeye başlayacağını açıkladı.

Şirket VR eğitimini Eylül ayında, 9 UPS Integrad eğitim tesisinde başlatacak. Sürücü güvenliği eğitimi için sanal gerçekliğin kullanılması, UPS’nin hareket halindeki çalışanlarını ve hizmet verdiği toplulukları korumak amacıyla en son ve en iyi teknolojileri kullanmaya olan bağlılığını ortaya koyuyor.

UPS’in Bilgi Teknolojileri uzmanları, kullanıcıların HTC Vive’da olduğu gibi VR gözlükleriyle görebileceği ve işitebileceği VR eğitim modülleri yarattı. Modülleri kullanan öğrenciler; yayalar, park etmiş araçlar ve karşı yönden gelen trafik akışı gibi potansiyel yol tehlikelerini sözlü olarak tespit etmek zorunda. Gözlüğün içindeki 360 derecelik görünüm, en ince ayrıntılara kadar son derece gerçekçi.

UPS’nin bilişim ve mühendislik başkanı Juan Perez, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Sanal Gerçeklik, sürücü güvenliği eğitimi alanında büyük bir teknolojik sıçramadır. VR eğitim modülleri, video oyunları aracılığıyla bu tür teknolojilere alışık olan genç kuryelerimizi bile kendine hayran bırakacak düzeyde gerçekçi bir sokak manzarası yaratıyor.

UPS, Integrad tesislerinde yol tehlikeleri hakkında eğitim verirken, VR eğitim modülleri, kullanılmakta olan dokunmatik ekranlı cihazların yerini alacak. VR eğitimi şimdilik yalnızca paket teslimatı yapan kuryelere verilecek. Ancak şirket, sürücülerine eğitim vermek ve operasyon genelinde diğer görevleri yerine getirmek için Sanal Gerçekliği (VR) ve hatta Artırılmış Gerçekliği (AR) araştırmaya devam ediyor.

UPS şu anda ABD’deki 8 ve Avrupa’daki 2 Integrad tesisinde faaliyet gösteriyor. Bu yıl başka bir ABD tesisisin açılması planlanıyor ve bu yeni tesis, ABD’deki tesislerin sayısını 9’a çıkaracak.

UPS Integrad tesisleri, öğrencilere teslimat araçlarını kullanmanın ve paket teslimatının temellerini pratik deneyim yaklaşımıyla öğretiyor. Öğrenciler, açık alanda gerçek sokakları ile kaldırımları ve simüle edilmiş teslimat ile teslim alma merkezleri bulunan yapay bir şehirde UPS teslimat kamyonlarını kullanarak pratik yapıyor.

UPS Integrad ve son teknolojiyi kullanımı, şirketin güvenlik kültürünü destekliyor. UPS’nin, en az 25 yıl boyunca tek bir önlenebilir kaza bile yapmamış sürücülerden oluşan seçkin Onur Grubunda 9000’den fazla sürücü bulunuyor.

İlk UPS Integrad tesisi, 2007 yılında Landover, Maryland’de açıldı. Öğrencilere verilen “Bana Öğret, Bana Göster, Bana Bırak” felsefesine dayalı eğitim, daha yoğun bir yol eğitimi başlatıyor. 2007 yılından beri UPS’nin Integrad lokasyonlarından yaklaşık 9000 şoför mezun oldu.

“Bu, temel bir eğitim ve Sanal Gerçeklikle hayat buluyor,” diyen UPS Integrad büyütme direktörü Jeanne Lawrence sözlerine şöyle devam ediyor: “VR, gerçek dünya eğitimini, çalışanlarımızı UPS Integrad müfredatına derinlemesine entegre eden bir şekilde tamamlıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.