Lojistik sektörünün birçok alanında hizmet veren Wiz Lojistik, karbon ayak izi konusunda yaptığı çalışmalar sonucunda, çok az firmanın sahip olduğu Yeşil Lojistik Belgesi’ni aldı. Yurt dışındaki faaliyetlerine ağırlık veren firma, Intermodal ve Multimodal yüklemelerde Avrupa odaklı çalışıyor. Almanya ve Slovenya’da ofisleri bulunan firma, bu yıl içerisinde biri İtalya olmak üzere 2 ayrı noktada ofis açmayı planlıyor.

Firmanızın faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Başta Intermodal ve Multimodal yükleme olmak üzere, tren yolu, karayolu, denizyolu ve havayolu taşımalarında alanlarında hızlı, güvenli ve ekonomik çözümler ile hizmet vermekteyiz.   İhracat ve ithalatta çift yönlü olarak tüm uluslararası sevkiyatların istenilen yere zamanında ulaşması için 7/24 çalışıyoruz.  Hizmetin yapısı ve mevcut durumun analizi gibi temel gereksinimleri belirledikten sonra, her müşterimize özel tasarladığımız operasyonun aşamalarına geçiyoruz.

Çok az firmanın sahip olduğu “YEŞİL LOJİSTİK BELGESİ” ne sahip oldunuz bununla alakalı neler söylemek istersiniz?

Karbon ayak izi konusunda Yeşil Lojistik Belgesi öncesinde de detaylı araştırmalar yapıp, çalışma arkadaşlarımıza da bu konuda eğitimler veriyorduk. Öncesinde yürüttüğümüz faaliyetler, eğitimler ve sorumluluk projelerimiz bu belgeyi almamızı kolaylaştırdı.  Hali hazırda proje taşımalarını gerçekleştirdiğimiz büyük firmalar karbon ayak izini ön planda tutuyorlardı,kendilerine detaylı çalışmalarımızı aylık ve senelik bazda sunuyorduk.  Bu belge ile bunu pekiştirmiş olduk. Sonraki süreçte de bu bilinç ile çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar taşıma maliyetini artırıyor, müşterilerinize fiyat verme konusunda sorun yaşıyor musunuz?

Elbette ekonomik süreçte her firma gibi kendi senelik mali planımızı oluşturuyoruz ve buna sadık kalmaya çalışıyoruz.  Aynı zamanda projelerini bize teslim eden ve bizi tercih eden müşterilerimize karşı sorumluluğumuzun da bilinci ile ilerliyoruz.  Rekabetin her geçen gün arttığı, agresif bir piyasada hizmet vermekteyiz.  Elbette zorlukları oluyor ancak Wiz Group olarak, yüzde yüz yerli sermaye ile ilerliyoruz.  Yurtiçi ve yurtdışı taşımalarda kendi özmal çekici ve dorselerimiz ile hizmet veriyoruz.  O nedenle bu süreci daha az zararla ve oluşan farkları müşterilerimize yansıtmadan yürütüyoruz.

Kara, Deniz, Hava ve Konteyner Taşımacılığında birçok alanda hizmet veriyorsunuz. Bu kapsamda yurt dışında hangi ülkelerle çalışıyorsunuz. İlerleyen dönemde yurt dışında ofis açmayı düşünüyor musunuz?

Intermodal ve multimodal yüklemelerde Avrupa odaklı çalışıyoruz.  Romanya, Almanya, Avusturya, Slovenya, Macaristan, İtalya ve Belçika’daki tren istasyonları ve limanlar aracılığı ile tüm Avrupa’ya hizmet vermekteyiz.  Ayrıca Avrupa – Ortadoğu ülkeleri arasında da taşımacılık hizmeti veriyoruz.  Hali hazırda şu an Almanya ve Slovenya’da ofislerimiz bulunuyor.  2023 senesinde İtalya başta olmak üzere 2 ayrı ülkede daha ofis açmayı planlıyoruz.

Gaziantep – İstanbul ve Mersin ofislerimizden de havayolu, denizyolu için, başta Amerika olmak üzere, tüm dünya ülkeleri genelinde hizmet veriyoruz.  Karayolu taşımalarında genellikle Balkan Ülkeleri ve yine talep edilen ülkelere göre, anlaşmalı olduğumuz acenteler ve özmal araçlarımız vasıtasıyla talebe göre taşıma yapıyoruz.

Pandemi döneminde firmalar teknolojik alt yapıya yatırım yapmaya başladı. Firmanızın bu konuda yapmış olduğu AR-Ge çalışması var mı?

Firma olarak dijitalleşmeye ve yenilikleri yakından takip etmeye çok önem veriyoruz. Her sektörde olduğu gibi lojistik sektöründe de teknolojiyi kullanmak ve kendimizi bu alanda geliştirmek gerekiyor. Gelişime ayak uydurabilmek adına dijitalleşme ve teknolojiye hakim olmak zorundasınız.  Genç, dinamik ve işinde uzman kadromuz bu konuda da hassasiyetle çalışıyor.

Tüm sürecimizin raporlamasını teknolojik alt yapımız ile yapıyor ve müşterilerimiz için izlenebilir hale getiriyoruz.

Gaziantep, İstanbul ve Mersin’de ofisleriniz bulunuyor. Yurt içinde bu sene yeni bir ofis açmayı düşünüyor musunuz?

Bu sene ağırlıklı olarak yurtdışında açacağımız ofislere ağırlık veriyoruz.  İstanbul’daki ofisimizi zaten yakın zamanda büyüttük ve kadromuza yeni çalışma arkadaşları kattık.  Ancak ilerleyen süreçteki talebe göre elbette Türkiye’deki ofis sayımızı arttırmayı planlıyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Wiz Lojistik olarak 2023 senesinden yana umutluyuz.  Hedefimiz hali hazırdaki müşterilerimize daha da kaliteli ve hızlı servis verirken, yeni müşterileri de portföyümüze eklemek ve kadromuza işinde uzman yeni ekip arkadaşları da katarak, intermodal ve multimodal taşımacılıkta daha da büyüyerek yolumuza devam etmek.  Bu hedeflerimizin gerçekleştiği, ülkemiz ve dünyamız için de harika bir sene olmasını diliyoruz.

ULAŞIM SEKTÖRÜ / RÖPORTAJ 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.