12 şehir toplu taşımada elektrikli otobüslere geçecek

12 Şehir Toplu Taşımada Elektrikli Otobüse GeçiyorElektrikli otobüslerin alternatifsiz şekilde hizmet vereceği şehir sayısı şimdilik 12, sıfır karbon salınımı için bu bir başlangıç.

İngiltere’den Kanada’ya 12 farklı ülkedeki 12 şehir, toplu taşıma filolarını tamamen elektrikli otobüslerden oluşturuyor. Bir araya gelen belediye başkanları tarafından alınan karar, 2015’te çıkan C40 Temiz Otobüs Kanunu kapsamında alındı. Söz konusu kanun, iklim değişikliğiyle mücadele esaslarına dayanıyor. Tamamen elektrikli otobüslerle verilecek toplu taşıma hizmeti şu şehirlerde gerçekleştirilecek;

Londra, İngiltere

Paris, Fransa

Los Angeles, ABD

Barselona, İspanya

Kopenhag, Danimarka

Quito, Ekvator

Vancouver, Kanada

Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti

Mexico City, Meksika

Milan, İtalya

Auckland, Yeni Zelanda

Karar doğrultusunda aksiyon alan ilk şehir, geçtiğimiz yaz aylarında New Flyer of America ve BYD firmalarından 95 adet elektrikli otobüs satın alan Los Angeles olmuştu. Öte yandan 12 şehirde hedefin 2030 yılına kadar ‘sıfır karbon salınımı’ olacağı kaydedildi. Bu bağlamda 2 yılda bir atılan adımların detaylarını içeren raporlar yayınlanacak. Bir adım sonrası olarak Çin, Birleşik Krallık ve Fransa’nın aralarında bulunduğu bazı ülkelerde petrolle çalışan araçların yasaklanması yönünde planlar yapılıyor. Alınan karar, elektrikli otobüs üreticilerini sevindirdi. Proterra gibi markaların sipariş almaya başladığı bilgisi paylaşılırken Alman otomobil üreticisi Volkswagen’ın da tamamen elektrikli otobüs üretme planlarının olduğu biliniyor.

ULAŞIM SEKTÖRÜ

Anahtar Kelime: ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.