Anadolu Isuzu 2021 3. Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

Anadolu Isuzu’nun yurt içi ve yurtdışı pazarlarda gösterdiği yüksek performans 2021’in Ocak ve Eylül aylarını kapsayan dönemin mali sonuçlarına da yansıdı. Pandemi koşullarına rağmen üretim kalitesini iyileştirme yönündeki yatırımlarını ve üretim faaliyetlerini kesintisiz sürdüren Anadolu Isuzu, rekor niteliğinde başarılara imza attı. Bu dönemde mevcut pazarlardaki konumunu güçlendirme ve yeni yurtdışı pazarlara açılma odaklı çalışmalarına hız veren Anadolu Isuzu, geçen senenin aynı dönemine göre yurt içi satışlarını %103 oranında yükseltirken, ihracat satışlarını ise %139 oranında artırdı. Anadolu Isuzu’nun net satışlarındaki artış ise %114 olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin ticari araç markası Anadolu Isuzu, pandemi koşullarına rağmen yurt içi ve yurt dışı pazarlarda gösterdiği yüksek performansı ile başarılı mali sonuçlara imza attı. Ocak-Eylül 2021 dönemine ilişkin mali sonuçlara göre Anadolu Isuzu’nun net satışları geçen senenin aynı dönemine göre %114 artışla 1.485,42 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde yurt içi satışlar %103, İhracat satışları ise %139 oranında artış kaydetti. Anadolu Isuzu’nun Ocak-Eylül 2021 dönemindeki faiz ve vergi öncesi kârı ise (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine göre %289 artışla 150 Milyon TL’ye yükseldi.

Anadolu Isuzu, 2021 yılının ilk dokuz ayında 2.676 adedi iç pazara, 626 adedi dış pazarlara olmak üzere, toplam 3.302 adet aracın satışını gerçekleştirdi. 2020’nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında toplam satışlarda %88 oranında bir artış sağlandı. Ticari araç segmentinde üretim yapan Anadolu Isuzu kamyon segmentinde, sektör ve pazar ortalamalarının üzerinde bir performans kaydetti. Yurt içi satış adetlerine bakıldığında, kamyon segmentinde %79,9’luk artış kaydedildi. Tüm segmentler için yurtdışı satış adetlerinde sağlanan artış ise %91,4 oldu.

Uzun süredir dünyayı etkisi altına alan pandemi koşulları, küresel riskler ve yerel makroekonomik göstergelerin seyrine bağlı olarak döviz kurlarının dalgalı bir seyir izlediği bir dönemde Anadolu Isuzu, kur riskini hassas bir şekilde yönetti. Tüm dünyada etkili olan hammadde ve navlun fiyatlarındaki volatiliteyi de uzun vadeli kontratlar sayesinde başarıyla yöneten Anadolu Isuzu, çip tedariki ile ilgili ise kısa-orta vadede finansal tablolarını etkileyecek seviyede bir risk bulunmadığını da açıkladı.

Anadolu Isuzu’nun yüksek performansı yıl sonu mali sonuçlara da yansıyacak

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan konu ile ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Yılın Ocak-Eylül arasındaki ilk üç çeyreği,  şirketimiz için başarılarla dolu bir dönem olmuştur. Anadolu Isuzu olarak pandemi koşullarının etkisini sürdürdüğü bir dönemde her alandaki performansımızı daha da yükselttik. Yurt içi ve yurtdışı pazarlardaki müşterilerimizin taleplerine cevap veren ürünlerimizle satışlarımızı önceki yılın aynı dönemine göre yüksek oranlarda artırdık. Endüstri 4.0 ve dijitalleşme odaklı çalışmalarımızla üretim kalitemizi daha da iyileştirirken müşteri memnuniyetini daha da artıracak çalışmalarımıza ağırlık verdik. Sürdürülebilirlik odağımızla ürettiğimiz, yenilikçi teknolojilerle donanmış çevreye duyarlı ve güvenli araçlarımızın yeni pazarlara satışını gerçekleştirdik.

Tüm bu çalışmalarımız şirketimizin mali sonuçlarına da yansıdı. Birçok alanda gösterdiğimiz yüksek performans ilk üç çeyrek dönem sonuçlarına olduğu gibi yıl sonu rakamlarımıza da aynen yansıyacaktır. Önümüzdeki dönemde Anadolu Isuzu olarak daha yüksek hedefler doğrultusunda çalışmaya, yurt içi pazarlardaki konumumuzu güçlendirirken yurtdışında yeni pazarlara açılmaya, yerli üretimle Türkiye ekonomisine çok yönlü katkılarda bulunmaya devam edeceğiz. Bu başarıya ulaşmamızda katkısı olan çalışma arkadaşlarıma ve iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum.”

ULAŞIM SEKTÖRÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.