Bu sene 10. yılını kutlayan Atom Lojistik, tüm hızıyla büyümeye devam ediyor

Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Gülümser şirket olarak bu sene gerçekleştirecekleri yenilikleri,  planları ve hedefleri Ulasım Sektörü Dergisine anlattı.

Öncelikle 2022 yılı Atom Lojistik için nasıl geçti ?

Atom Lojistik olarak  2022 yılında döviz bazında %50 nin üstünde büyüdük. Fakat bu büyüme artan maliyetlerden dolayı birebir karlılığa yansımadı. 2023 ilk 6 ayında göstereceğimiz performans gerçek karnemizi ortaya çıkaracaktır. Bundan dolayı biz öngörülebilir olmak adına proaktif davranarak hazırlıklarımızın ve planlarımızın bir çoğunu tamamladık ve hayata geçirdik.

2022 yılında Beylikdüzü/İstanbul ofisimizi açtık, hemen ardından ülkemiz için en önemli sanayi şehirlerden biri olan Bursa yatırımlarımızı yaptık ve ofisimizi açtık. Bursa’da çok tecrübeli ve güçlü bir ekip işin başında ve Bursa’da özmal araçlarımızla hizmet vermeye başladık.

Hava kargo iş modelimizde de IATA belgemizi alarak ithalatta olduğu gibi ihracat tarafına da hızlı bir giriş yaptık ve güçlü olduğumuz bölgelerde yurtdışı acente ağımızı geliştirdik. Yeni İstanbul Havaalanında ofisimizi açtık. Bursa ve İzmir şubelerimizde de hava kargo faaliyetlerimiz için satış ekiplerini oluşturduk. Bu tarafta gidecek çok yolumuz olduğunu düşünüyoruz. Hava kargo taşımasında tonaj anlamında çok hızlı yükseliyoruz. Hedefimiz 2023 yılı sonunda tonaj anlamında Türkiye’nin ilk 20 lojistik şirketi arasına girmek.

Atom Lojistik olarak tüm dünyadaki lojistik fuarlarında da yer alıyorsunuz. Fuarlardan nasıl dönüşler oluyor?

Fuar ve Proje taşımalarında büyümeye devam ediyoruz. İzmir ve İstanbul Fuar Departmanlarımız inanılmaz iş sonuçları alıyor. Örnek verecek olursak sadece 2022 yılının son iki ayında 5 farklı ülkede 14 farklı şehirde 22 fuara ülkemizin değerli markalarının ulaşmasına yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz.

Kara Yolu departmanımız bizim amiral gemimiz burada durma şansımız yok.

Almanya’nın Münih kentinde Mayıs ayında yapılan Dünya’nın en büyük Lojistik Fuarına katılıyoruz. Tüm dostlarımızı ağırlamaktan memnuniyet duyarız. Tüm lojistik sektörü paydaşlarıyla bir arada olmak kendimizi geliştirmek adına ve kendimizi anlatmak adına bu gibi katılımları çok önemsiyoruz.

2023 yılı için hedefleriniz ve planlarınız nelerdir ?

Filomuzu 2022 yılında %40 oranında büyüttük ve 2023 yılının ilk çeyreğinden sonra yeni dorselerimiz ve çekicilerimiz devreye giriyor. Mevcut Filomuzun üstüne %35 kadar daha yeni yatırımlarımız olacak, bu yatırımla ilgili anlaşmalarımızı yaptık, sözleşmelerimizi imzaladık. Yine aynı zamanda Slovenya ofisimiz bu yıl devreye girdi, burada ki şirketimiz üzerinde yabancı plakalı araçlarımız Avrupa’nın her yerine hizmet vermeye devam ediyor. Bu yılın sonuna kadar yabancı plakalı araç sayımızı arttırıyoruz. Bu yılın sonuna kadar yabancı plakalı aracımız sayımızı iki katına çıkarıyoruz, araçlarımız belli periodlarda teslim almaya başladık.

Tüm bu iş planlarımızın yanında şirketimiz için en önemli konulardan biri de insan kaynağı. Ekibimizi hem profesyonel çalışma arkadaşları ile hem de üniversitelerden yeni mezun genç arkadaşlarımıza şans vererek lojistik sektörüne kazandırmaya çalışıyoruz. Yine ‘’birlikte mümkün’’ dediğimiz mottadan güç alarak lojistik sektöründe kadın çalışan sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Gerçekten bunu sayısal, nicelik olarak görmüyoruz yaratıkları değerler anlamında inanılmazlar. Dokundukları her yerde çok başarılı iş sonuçları geliyor. Bugün geldiğimiz noktada çalışan sayımızın %53’ü kadın çalışanlarından oluşuyor. Yine gurur duyduğumuz bir konuda sürücü kadromuzda 5 kadın sürücümüzün bulunması. 35 plakalı tırlarımızla Avrupa ve Türkiye yollarında görevlerinin başındılar. Yine oldukça hatırı sayılır sayıda departmanımızın başında kadın yöneticilerimiz bulunmakta.

Pazar payında büyüklükten çok verdiğimiz hizmetin kalitesine daha çok odaklanıyoruz. Müşteri adedi anlamında da %45 civarında bir büyümemiz mevcut ki bu veri bizim için çok önemli. Satış kadromuzu güçlendirerek devamlı müşterilerimiz ile yakın temastayız ve iş hacmimizi arttırmak için tüm taşıma modellerimizle hizmet vererek müşterilerimiz için en uygun maliyetli lojistik çözüm tekliflerini sunmaya çalışıyoruz.

Genel olarak lojistik sektörünü hem geçtiğimiz sene için, hem bu sene için değerlendirebilir misiniz ? Sektördeki sıkıntılar ve sorunlar nelerdir ?

Firma olarak içinde bulunduğumuz sektörün en stratejik sektörlerden birisi olduğuna inanıyoruz. Ülkemizin 2023 yılı hedeflerini göz önüne aldığınızda özelliklede ihracat hedeflerini baz aldığınızda bu yadsınamaz ve arka planına atılmayacak kadar öneme sahip bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. Hizmet sektörü olarak değerlendirdiğinizde Turizmden sonra en fazla milli gelire katkı sağlayan bir sektör. Neden stratejik öneme sahip olduğu ile ilgili binlerce makale ve görüş bildirebilirsiniz ama ben size iki tane örnek vermek istiyorum. Bir tanesi Pandemi dönemi, diğeri ise Ukrayna – Rusya savaşı bu iki durum bize  Lojistik ve Tedarik Zincirinin ne kadar önemli ve ne kadar stratejik sektör olduğunu kanıtladı. Bundan dolayı ki Lojistik sektörü için  ülkemizde ki yetkili birimlerinin ve tüm sektör paydaşlarının milli hassasiyetler derecesinde uzun vadeli plan, yatırım ve stratejilerinin hazırlanması için liderlik etmesi ve destek vermesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Eğer gerçek anlamda ülkemiz adına katma değer yaratmak  ve özellikle Avrupa pazarında rekabetçi olmak istiyorsak sektördeki genel sorunların çok kısa vadede çözülmesi için gerekli adımların atılması gerekiyor. Bu hem Lojistik sektörü olarak hem de ihracacılarımızı ve ithalatçılarımızı pazarda daha rekabetçi hale getirecektir.

Şuan da lojistik sektöründeki en önemli sıkıntılar nelerdir ?

Sürücülerimizde ki vize problemleri, gümrüklerimizdeki ve limanlardaki  ki yoğunluk, yedek parça ve akaryakıt fiyatında ki artışlar, Dozvala dediğimiz Avrupa da geçiş izin belge sorunları, ekipman yatırımlarında ki yüksek vergi oranları, birçok lojistik firmasında gerekli standartların bulunmaması ve bir regülasyona bağlanmaması , yatırım kredilerine ulaşamamak, uzun ve sürdürülebilir digitalleşme planlarının olmaması gibi bir çok konudaki problemlerin çözümüne katkı sağlanmadığı sürece  gerçek anlamda bir rekabetten bahsetmek çok doğru değil. Bu genel konuların ivedi çözümü en azından hız ve maliyet anlamında sektördeki firmaların bir miktar önünü açar. Bundan sonra ki süreçte de orta ve uzun vadeli sektörler planların yapılması ve hayata geçirilmesi gerekiyor.

Atom Lojistik olarak sizin bu konularda çalışmalarınız ve avantajlarınız var mı ?

Biz daha öncede çeşitli mecralarda bahsettiğimiz gibi müşterilerimizin bir iş ortağı olarak kendimizi görüyoruz. Basiretli bir iş ortağı nasıl davranması gerekiyorsa bizde o şekilde hareket tarzımızı belirliyoruz. Bu bağlamda 360 derece lojistik hizmeti vermeye çalışıyoruz. En hızlı, en doğru, en verimli ve en uygun maliyetlerle taleplerine karşılık vermeye çalışıyoruz.

Genç ve dinamik bir ekibiz devamlı sahada olmaya müşterilerimize bir adım mesafede ve göz önünde olmaya çalışıyoruz.

Sektörün en büyük problemlerden biride gerçek anlamda Operasyon tarafında yaşanan aksaklıklar ve verimsizlikler. Çünkü müşterilerimizin beklentileri ve talepleri her geçen gün artıyor, Operesyonda mükemmeliyetçiliğe ulaşan firmalar hem müşteri sadakatini yakalayacak hem de pazarda fark yaratacaktır.

Artık tüm dünyada olduğu gibi lojistik sektörü de Türkiye’de bir değişim geçiriyor. Siz bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz ?

Dijitalleşmeye büyük önem veriyoruz. İş süreçlerimizi dijitalleştirmeye çalışıyoruz.

Sosyal Medya ve tüm iletişim kanallarını etkin kullanmaya çalışıyoruz, müşterilerimizle, paydaşlarımızla ve ekiplerimizle de bu kanallar vasıtası ile de duygusal bağlar kurmaya çalışıyoruz. Birbirimize olan bağlığımız bizim için çok önemli. Hem müşterilerimizde hem çalışanlarımızla açık iletişimin önemine inanıyoruz. Hesap verebilir, şeffaf olduğumuz sürece gerçek anlamda hak ettiğimiz pazar payına ulaşacağımıza inanıyoruz.

2023 yılındaki hedefleriniz ve planlarınız neler ?

2023 yılı bizim için iki sebepten dolayı çok önemli birincisi ülkemizin, Cumhuriyetimizin 100.yaşına kutlamak ve buna şahit olmak bizi gerçekten inanılmaz heyecanlandırıyor ve gurur veriyor, diğeri ise Cumhuriyetimizin 100.yılını kutlarken aynı zaman da Atom Lojistik olarak kuruluşumuzun 10.yılını kutluyor olacağız.

Çok genç bir firmayız, 10 yılda geldiğimiz nokta, yazdığımız başarı hikayeleri, başarısızlıklarımızdan edindiğimiz tecrübeler önümüzdeki 10 yıla da heyecanla bakmamıza sebep oluyor. Tabi ki yatırımlarımız devam edecek, ama bundan sonra ki yatırımlarımız ülkemize ve şirketimize katma değer yaratacak, sektörümüzün büyümesine katkı sağlayacak ve en önemlisi de hem sektördeki paydaşlarımız için hem de bu sektör de bir şekilde var olmayı planlayan genç nesiller için ilham kaynağı olmak istiyoruz.

İçinde bulunduğumuz dönem itibari ile tüm dünyadaki ki siyasi ve ekonomik belirsizlikler maalesef yol haritalarının belirlemesinde sorunlar yaratmakta. Özellikle Avrupa da ki  arz ve talep dengesizlikleri  lojistik sektörü olarak bundan en çok etkilenen sektörlerin başında oluyoruz. Doğru kararlar almaya çalışıyoruz, etkin, operasyonel verimliği yakalayan ve maliyetlerini doğru yöneten firmaların başarılı iş sonuçları alacağına inanıyorum. Şartlar ne olursa olsun büyüyen, potansiyeli yüksek ve fırsatların olduğu bir sektör.

2023 yılının hem ülkemiz için hem sektörümüz için beklentilerin karşılanacağı bir yıl olacağına inancımızı koruyoruz.

ULAŞIM SEKTÖRÜ / RÖPORTAJ 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.