Çelebi Bandırma Limanından Rusya’ya direkt konteyner hattı

Mevcut konteyner hatlarına ilave olarak Bandırma’dan Rusya’nın Novorossiysk limanı arasında düzenli çalışacak direkt konteyner hattı başlatan Çelebi Bandırma Limanı, yeni konteyner hattı ile Rusya’ya meyve ve sebze ihracatı başlandı.
Türkiye’nin iş ve sanayi merkezi İstanbul’un yanı sıra ticari açıdan büyük önem
taşıyan Güney Marmara ve Ege Bölgesi’ne bağlantılarıyla avantajlı bir konumda yer
alan Çelebi Bandırma Limanı, dökme yük, genel yük, konteyner, proje yük, sıvı yük ve Ro-Ro gemilerine liman hizmet veriyor. Çelebi Grubu tarafından devir alındığı 2010 yılından itibaren başlatılan alt ve üst yapı iyileştirme çalışmaları ile modern bir liman haline gelen Bandırma liman’ında bir ilk daha yaşandığını söyleyen Çelebi Port Of Bandırma Limanı Genel Müdürü Mehmet Akif Ersoy, “Çelebi Bandırma limanındaki mevcut konteyner hatlarına ilaveten Bandırma’dan Rusya’nın Novorossiysk limanı arasında düzenli çalışacak direkt konteyner hattı başladı. Lider gemi sanayi firması ve Çelebi Bandırma Limanının ortak çalışması neticesinde başlatılan direkt hat özellikle Reefer konteyner ağırlıklı olacak. Ege ve Marmara bölgesinde üretilen yaş sebze ve meyve bu hat ile direkt olarak Rusya’ya ihraç edilecek” dedi. Kurulan yeni konteyner hattı ile yaş sebze ve ihracatının haricinde Ege ve Marmara Bölgesi’ndeki sanayi ve tekstil ürünlerinin de Rusya’ya ihraç edilmesinde önemli bir rol üstleneceklerini söyleyen Ersoy, ihracatın yanı sıra Rusya’dan yapılacak ithalatta da önemli rol oynayacaklarının altını çizdi.

HER TÜRLÜ YÜK ELLEÇLENEBİLİYOR

Çelebi Bandırma Limanı’nın, Marmara Bölgesi’nin dökme yük ithalat ve ihracat kapılarından biri olduğunu söyleyen Ersoy, yurt geneline uzanan demir yolu bağlantısı ile kombine taşımacılıkla limanda her türlü yükün elleçlenebildiğini dile getirdi.Konteyner yük grubuna çok önem verdiklerini aktaran Ersoy, Çelebi Bandırma Limanı’nda konteyner elleçleme sayısının, 2017 yılında, 2016 yılının aynı dönemine göre % 148 oranında artış gösterdiğinin altını çizdi.

ULAŞIM SEKTÖRÜ

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.