Çocuk koltuğu kullanımı yaralanmaları “yüzde 80” oranında azaltıyor

Çocuk koltuğu kullanımı yaralanmaları “yüzde 80” oranında azaltıyor. Uzmanlara göre, arka koltukta emniyet kemeri ile çocuk oto koltuğu kullanımı yaralanmaları yüzde 80 oranında azaltıyor.

Araç içinde çocuk güvenliğine yönelik ürünleri İskandinav güvenlik tecrübesiyle sunan, sektörünün öncüsü BeSafe’in ortaya koyduğu verilere göre, çocukların yüzde 70’i seyahat esnasında yanlış ve eksik güvenlik ürünleri dolayısıyla zarar görüyor. Çocukların araç içerisinde ekstra korumaya ihtiyacı olduğunu belirten BeSafe uzmanlarına göre, sürücülerin yüzde 65 ise sürüş esnasında en az 1 kez hata yapıyor. Çocuk oto koltuğu kullanmama veya kullanımında yapılan hataların trafik kazalarında yaralanma ve ölümlere yol açtığını belirten uzmanlara göre, arka koltukta emniyet kemeri ile çocuk oto koltuğu kullanımı yaralanmaları yüzde 80 oranında azaltıyor.

EMNİYET KEMERİ KULLANAN SÜRÜCÜLER ÇOCUK KOLTUĞU KULLANMAYA DAHA YATKIN

Büyük kazaların yüzde 47’sinin önden, yüzde 18’inin ise arkadan çarpmalardan kaynaklandığını ifade eden BeSafe uzmanlarına göre, emniyet kemeri kullanan sürücüler çocuk oto koltuğu kullanmaya daha yatkın. Yetişkinlerin geriye dönük seyahatlere yönelik önyargılarının çocuklarda olmadığını belirten yetkililer, İskandinav ülkelerinde arka yönelimli koltukların 4-5 yaşa kadar kullanıldıklarının altını çiziyor. Ayrıca İskandinav ülkelerinde araç kazalarında yaralanan veya ölen çocuk oranı tüm diğer gelişmiş ülkelere göre daha az durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.