Dünyanın önemli lastik üreticisi Michelin 2030 hedeflerini açıkladı

Dünyanın önemli lastik üreticisi Michelin; çevresel, sosyal, toplumsal ve finansal performansını kapsayan on iki göstergeye dayalı 2030 hedeflerini açıkladı. Buna göre Grup, 2023 ile 2030 arasında satışlarda yıllık ortalama yüzde 5’lik bir artışla sürdürülebilir büyüme hedefliyor.

Dünyanın en büyük lastik üreticisi Michelin; çevresel, sosyal, toplumsal ve finansal performansını kapsayan on iki göstergeye dayalı 2030 hedeflerini açıkladı. 2023 ile 2030 arasında satışlarda yıllık ortalama yüzde 5’lik bir artışla sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen Michelin, satışların yüzde 20 ila yüzde 30’unu lastik dışı işletmelerden gerçekleştirmeyi planlıyor.

Michelin Grubu CEO’su Florent Menegaux, Genel Müdür ve CFO Yves Chapot ve  Grup İcra Komitesi üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen vizyon toplantısında, Michelin’in 2030 “Tamamen Sürdürülebilir” strateji planı “Michelin In Motion” açıklandı.

“Önümüzdeki 10 yıl için iddialı bir büyüme dinamiğine giriyoruz”

Michelin Grubu CEO’su Florent Menegaux yaptığı açıklamada: “Bu yeni Michelin In Motion stratejik planıyla Grup önümüzdeki on yıl için iddialı bir büyüme dinamiğine giriyor. Ekiplerimizin katılımı ve yenilik yapma anlamındaki kapasitesi sayesinde sürdürülebilir işletme performansı, sürekli çalışan gelişimi ve gezegenimize ve ev sahibi toplumlarımıza olan bağlılığımızdan oluşan uyumlu bir denge yakalayabileceğimize eminim. Grup bir yandan DNA’sına sadık kalırken bir yandan da 2030 itibarıyla hem benzer pazarlarda hem de ötesinde yeni, yüksek katma değerli işletmelerin geliştirilmesiyle ciddi seviyede değişmiş olacak. 130 yılı aşkın bir süredir Michelin’in gücünün altında yatan ve bugün bizim geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan nitelik işte bu sürekli kendini yenileme becerisidir”

Genel Müdür ve CFO Yves Chapot ise; “Mevcut krize ve hala belirsizliğini koruyan ekonomik ortama karşın Michelin temellerinin sağlamlığını ve işletme modelinin geçerliliğini ispatladı. Bu yeni Michelin In Motion stratejik planı Gruba yeni büyüme olanakları sağlayacak ve ana olumsuz dış etmenlerin etkisini azaltacaktır. Michelin bir yandan lastik operasyonlarını geliştirmeyi sürdürürken bir yandan da sürekli sağlam bir bilanço ve önemli kârlarla devam etmeye odaklı bir şekilde yeni işletmeleri entegre edecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Hedef 2023’te 24,5 Milyar Euro ciro

2023 yılında toplam satışlarını 24,5 Milyar Euro’ya çıkarmayı hedefleyen Michelin; 2020-2023 arasında endüstriyel alanda sağlayacağı verimlilikle, enflasyondan arındırılmış haliyle yılda 80 milyon euro tasarruf elde etmeyi planlıyor.

“Yatırım yapmaya ve yenilik getirmeye devam edecek”

Açıklalan strateji planı doğrultusuna Michelin; lastik işletmelerini büyütmeye, yatırım yapmaya ve yenilik getirmeye devam edecek. COVID sonrası yaşanan mobilite trendleri ve elektrikli araç pazarının hızla artan büyümesi, elektrikli araçlara özel geliştirilen lastiklerin tasarımı ve imalatında rakipsiz bir teknoloji liderliği elde eden Grup için, elle tutulur büyüme fırsatlarını da beraberinde getiriyor. Kara yolu ulaşımı segmentinde Grup özellikle değer oluşturmaya odaklanırken; Madencilik, İş Makinesi, Tarım, Havacılık ve diğer özel ürün grubu lastiklerinde ise ürün ve hizmetlerinin çeşitlendirilmesine yatırım yaparak lider bir şirket olma özelliğini korumayı hedefliyor.

“Hedef büyüme alanları”

Yenilik kapasitesi ve malzeme uzmanlığı sayesinde Michelin lastiğin çevrsinde ve ötesinde de; Hizmetler ve Çözümler, esnek kompozitler, tıbbi cihazlar, metal 3D baskı ve Hidrojen hareketliliği gibi alanlarda da güçlü bir büyüme elde etmeyi planlıyor. Hizmetler ve Çözümler alanında özellikle akıllı nesneler ve topladığı verilerin değerinden faydalanarak filo çözümleri portföyünü genişletip derinleştirmeyi planlayan Michelin, değer yaratan birleşmeler ve satın almalar stratejisini izleyerek ve yavaş yavaş yeni işletmeler oluşturarak çok hızlı bir gelişme gösteren esnek kompozitler pazarında da (konveyörler, bantlar, kaplamalı kumaşlar, kapaklar vb.) ciddi seviyede bir büyüme hedefliyor. Metal 3D baskı alanında Fives ile imalatçılar için özel yapım çözümlerden oluşan kapsamlı bir ürün yelpazesini pazarlamak üzere kurduğu AddUp ile bensersiz bir uzmanlık geliştiren Michein, tıbbi cihazlar alanında da önümüzdeki yıllar için büyüme fırsatı öngörüyor. Hidrojen hareketliliği alanında ise Michelin, Faurecia ile oluşturduğu ortak girişimi olan Symbio üzerinden hidrojen yakıt hücresi sistemlerinde bir dünya lideri olmayı arzuluyor.

Michelin Grubu ayrıca; yüzde 85’in üzerinde çalışan bağlılığı oranının yakalanması, yönetimde kadın çalışan oranının yüzde 35’e çıkarılması ve taşımacılıkla ilişkili emisyonların ciddi oranda azaltarak 2050 itibarıyla karbon nötrlüğüne ulaşılmasını tahhüt ediyor.  Lastiklerin tamamen sürdürülebilir malzemelerle yapılmasını sağlamayı amaçlayan şirket 2030 yılında sürdürülebilir malzeme kullanım oranını da %40’a çıkarmayı hedefliyor.

ULAŞIM SEKTÖRÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.