İki dünya devi işbirliklerini resmen duyurdu

ALMAN otomotiv devi Volkswagen ve Amerikan Ford gelecek için güçlerini birleştirdi. 6 ay süren görüşmeler sonrasında dün iki şirketten yapılan resmi açıklamada rekabet gücünü arttırmak ve dünya çapında müşterilere daha iyi hizmet verebilmek adına stratejik bir ittifak kurulduğu belirtildi.

VOLKSWAGEN ve Ford arasında imzalanan mutabakat anlaşması ileriye dönük bazı ortaklıkların başlangıcı olarak görülüyor. Elektrik ve otomatik sürüş teknolojilerle ilgili yapılacak işbirliği planının gizli tutulduğu anlaşmada şimdilik yalnızca ortak ticari araç ve pick-up geliştirme konusu ele alındı.

Bu araçların da 2022’den itibaren devreye gireceği belirtildi. Ayrıca yapılan açıklamada herhangi bir hisse satışının gerçekleşmeyeceği belirtildi. İki dev üreticinin bu işbirliği ticari araçların üretim sürecindeki maliyetini de düşürecek.

Bu da Ford tarafında Transit ve Ranger, VW tarafında da Transporter ve Amarok gibi araçların daha erişilebilir fiyatlarla satışa sunulabileceği anlamına geliyor. Üstelik iki şirket arasında parça transferinin de gündemde olduğu belirtiliyor. Yani şasi paylaşımının yanı sıra gelecekte ortak donanım ve motorlarla da karşılaşabiliriz.

Bu işbirliği Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu işbirliğine bağlı olarak Ford’un Avrupa’da ticari araç üssü olan Gölcük’te Volkskwagen’ın modelleri üretilecek. Ford Otosan Gölcük’teki fabrikanı genişleterek Transit üretiminin yanına VW Transporter ve Crafter’ı da ekleyecek.

Hürriyet

ULAŞIM SEKTÖRÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.