Kanal İstanbul Yüksel Proje’nin

Kanal İstanbul nam-ı diğer Çılgın Projeyi bugüne kadar çok konuştuk. Daha önce Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve İstanbul metrolarının etüd proje işlerini alan Yüksel Proje şimdi de Kanal İstanbul’un etüd işlerini 34 milyon 990 bin TL’ye aldı.

Kanal İstanbul denilince hemen herkesin bir fikri oluşur. Yapılacak mı, ne zaman yapılacak derken işin sonuna gelindi. Hükümetin yıllardır ‘Çılgın Proje’ olarak dillendirdiği Kanal İstanbul’un etüt projesi için açılan ihale tek firmanın katılımıyla yapıldı. Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan’ın 3 Temmuz 2017’de sözleşmesinin imzalandığını duyurduğu proje etüdü için yapılan ihaleyi 34 milyon 990 bin TL bedelle Yüksel Proje Uluslararası A.Ş aldı.

İhaleye sadece Yüksel Proje’nin katıldı

İhale öncesinde Yüksel Proje ve onunla bağlantılı iki firmanın daha dosya aldığı ancak ihaleye sadece Yüksel Proje’nin katıldığı ortaya çıktı. Kanal İstanbul gibi dev bir projenin etüt ihalesinin tek firma ile gerçekleştirilmesi mevzuata uygun olmasına karşın tartışılacak bir durum. Daha önce Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul metroları, Ordu-Giresun Havaalanı, Bursa Atıksu Arıtma Tesisleri’nde de proje danışmanlık hizmeti ihalelerini alan Yüksel Proje, üç katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin de proje etüt ve mühendislik hizmetleri ihalesini kazanmıştı. Şirket, Kanal İstanbul için 1 yıl süre ile etüt danışmanlık hizmeti verecek. Yüksel Proje, aldığı ihale kapsamında, çevresel mühendislik ve ÇED etki analizi, geoteknik, jeolojik, hidrojeolojik, jeofizik çalışmaları ile kanal kesiti ve kesin güzergâhını belirleyecek.

Kaynak: Sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.