TET GLOBAL LOJİSTİK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI CAN YALÇIN: TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN LOJİSTİK FİRMALARI ARASINDA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİBİZ

TET Global Genel Müdür Yardımcısı Can Yalçın; Avrupa’nın hemen hemen tüm destinasyonlarına ve dünya ülkelerine ihracat hizmeti verdiklerini belirterek, müşterilerine birçok alternatif taşıma yöntemleri sunduklarını ifade etti. Kimyasal madde taşımacılığında uzun yıllardır profesyonel iş yaptıklarını söyleyen Yalçın, ‘’Ürünlerin yüklendikleri noktadan son varış noktasına kadar olan kalite, sıcaklık ve performansını sağlamakta sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz’’ dedi.

TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN LOJİSTİK FİRMALARI ARASINDA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİBİZ

Firmanızın faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Dökme kimyasal taşımacılık faaliyetleriyle kurumlara yurt içi ve uluslararası karayolu taşıma hizmetinin yanı sıra intermodal taşımacılık hizmeti de veren TET Global Lojistik, 2013 yılından bu yana Bulkhaul Limited firmasının Türkiye acentesi olarak konteyner taşımacılığında lojistik hizmeti veriyor. Sektörde kadın yöneticilerin liderliğinde kurulan az sayıdaki şirketten biriyiz. Bu yüzden Türkiye’nin Women Owned Sertifikasına sahip sayılı lojistik firmaları arasında yer alıyoruz. Aynı zamanda International Tank Container Organisation (ITCO) üyesiyiz.  Bu bağlantılarımızla sıvı kimyasal hammadde taşımacılığında güçlü global ağa sahip, Türkiye’nin önde gelen lojistik firmaları arasında önemli bir yere sahibiz.

“MÜŞTERİLERİMİZE ALTERNATİF TAŞIMA YÖNTEMLERİ SUNUYORUZ’’

Ana faaliyetlerimize yurt içi karayolu taşımacılığı ile başladık; bugün geldiğimiz noktada müşterilerimize alternatif taşıma yöntemleri sunuyoruz. Bugün uluslararası karayolu taşımacılığı, intermodal taşımalar, tank temizleme istasyonları ve tank konteyner depolama tesislerinde 360 derece hizmet veriyoruz. 300’ün üzerinde özmal araç ve uzun süredir bizimle çalışan tedarikçilerimiz ile Türkiye genelindeki tüm limanlardan ve yükleme tesislerinden hizmet sunuyoruz. Ayrıca Türkiye’den karayolu taşımacılığının yanı sıra, intermodal taşımacılık yöntemlerini kullanarak Avrupa’nın hemen hemen tüm destinasyonlarına ve dünya ülkelerine ihracat hizmeti vermekteyiz. Bu faaliyetlerimizin yanında tank temizleme tesisimiz aracılığıyla konteyner taşıyıcılarına temizlik, ısıtma, tamir bakım, depolama hizmetleri de sunmaktayız. TET Global Lojistik olarak tüm çalışmalarımızda güvenilir ve kaliteli hizmet prensibi ile faaliyet gösteriyoruz. Yürüttüğümüz tüm operasyonlarımızı sürdürülebilirlik odağı ile yönetiyoruz.

“FİZİKSEL VE KİMYASAL TECRÜBE İŞİMİZİN EN TEMEL PARÇASI’’

Kimyasal Madde Taşımacılığında oldukça aktif bir firmasınız, aynı zamanda riskli de bir durum tehlikeli madde taşımacılığında almış olduğunuz önlemleri anlatır mısınız? TET Global Lojistik olarak ürünlerin lojistiğini sağlarken ambalajlarıyla birlikte tam anlamda güvenliğini sağlamak bizim için önemli bir unsur. Kimyasal ürün portföyüne teknik anlamda hakim olabilme gücümüz bize bu yetkinliği sağlıyor. Önceki yük, taşınan yük ve sonraki yükü anlayıp optimize edebilecek fiziksel ve kimyasal tecrübe işimizin en temel parçası. Ürünlerin yüklendikleri noktadan son varış noktasına kadar olan kalite, sıcaklık ve performansını sağlamada sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz. Bu kapsamda araçlarımızın periyodik kontrolleri ve yola çıkmadan evvel yapılan kontroller büyük önem taşımaktadır. Ayrıca konteynerlerin ve boşaltma ekipmanlarının düzenli test edilmesi gerekliliği de önceliklerimiz arasında yer almaktadır.

Türkiye’de ve Avrupa’nın birçok noktasına Gıda taşımacılığı hizmeti veriyorsunuz, zaman zaman taşıma esnasında gıdaların bozulduğu haberleri kamuoyuna yansıyor, bu noktada sizi diğer firmalardan ayıran nedir?

Burada da ürünlerin sadece lojistiğini sağlama değil, ambalajından ürünün kalite performansını korumaya kadar tüm süreçte sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz.  Yurtdışı taşımalarda yıkama sonrası bakteri ölçümü, ISO tank dedikasyonu, yükleme öncesi ve sonrası yolda ısıtma, gümrük kapılarında geçiş önceliği ve “data logger” denilen verileri belirli bir süre boyunca, belirli aralıkla kaydeden cihazlarımızla anlık sıcaklık takibi yaparak ürünleri güvenli bir şekilde boşaltım noktasına ulaştırıyoruz.

Müşterilerinize sunduğunuz Araç Takip Sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

Yazılım teknolojileri büyük operasyon ağlarına sağladığı katkı, sürdürülebilir bir iş ağı kurmadaki etkisi ile sektörümüzün vazgeçilmez unsuru. Uluslararası lojistik alanında büyüyen bir marka olarak biz de müşterilerimize güçlü teknolojik alt yapı ile hizmet vermeye özen gösteriyoruz.

“ARAÇ TAKİP SİSTEMİ İLE TESİSLERDEKİ YÜKLEME VE BOŞALTMA İŞLEMLERİNİ TAKİP EDEBİLİYORUZ’’

Firma olarak araç takip sistemini müşterilerimizle entegre etmeye şu anda hazırız. Sektör lideri müşterilerimizde entegrasyon yoluyla çalışmaya devam ediyoruz. Özellikle araç takip sistemi ile tesislerdeki yükleme ve boşaltma işlemlerini otomatik olarak takip edebiliyoruz. Araç takip sistemi üzerinde yapay zekanın yeteneklerini kullanarak önümüzdeki yıllarda filo yönetimini yenilemeyi, müşteri siparişlerini tahmin ederek ön konumlandırma ve rezervasyon kısımlarında iyileştirmeler yapmayı planlıyoruz. Toplam kalite yönetimine uygun olarak ön sipariş alma sürecinden sipariş sonrası süreçlere kadar tüm kontrol süreçlerinin paylaşımını otomatize edebilecek durumda olacağız. Tüm bu operasyonlarla birlikte dijital dönüşümün bir uzantısı olarak bu yıl yeniden yapılanma ve süreç optimizasyonu projelerine başladık. Dijital ve teknolojik dönüşüme adaptasyonumuzu hızlandırmak için iş süreçlerimizi yenilemeyi planlıyoruz. Bu dönüşümde daha çevre dostu, uygulaması kolay ve etkisi yüksek projeler üretmek odak noktamız olacak.

Yurt dışında hangi ülkelere hizmet veriyorsunuz? İlerleyen günlerde yurt içinde veya yurt dışında yeni bir ofis açacak mısınız?

TET Global Lojistik olarak, yatırımlarımızla global ağdaki varlığımızı güçlendirmeyi; gelişen talepler doğrultusunda dökme kimyasal taşımacılık ve kimyasal tanker yıkama sektörünün mevcut hizmet standartlarını yükseltmeyi hedefliyoruz. 2013’ten bu yana Bulkhaul Limited firmasının Türkiye acentesiyiz. Bu iş birliği bize konteyner taşımacılığında dünya üzerindeki tüm noktalar arasında lojistik olanağı sunuyor. Her yıl önemi artan Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerine, Türkiye’de daha yüksek olduğuna inandığımız likit taşıma ve tanker standardını transfer etmek önümüzdeki 5 yıllık hedeflerimizden biridir.

Bizlerin öne çıkarmasını istediğiniz ve eklemek istediğiniz bir şey var mıdır? TET Global Lojistik olarak operasyonlarımızda ve faaliyetlerimizde toplumsal sorumluluk bilinci her şeyin başında gelir.  Bu vizyonla TET Global Lojistik’te çevresel etkiyi düşürmek ve iş süreçlerinin verimliliğini artırmak adına yeni teknoloji kullanımından en iyi şekilde faydalanılıyoruz. Enerji, çevre ve sera gazı yönetim sisteminde kullanılan teknolojilerle su ve karbon ayak izini düşürülürken; operasyonlarda faydalanılan, tamamı mobil iletişim sistemleriyle donatılmış araçlar müşterilere tüm lojistik sürecini bire bir takip olanağı sunuyoruz. Operasyonlar sürücülerin eğitiminden, ekipmanların kalitesine kadar her konuda ulusal ve uluslararası standartlara uygun yönetiliyor. Bu sayede çevre dostu yeşil lojistik hizmeti TET Global Lojistik müşterilerinin yeşil dönüşüm hedeflerine de katkı sağlıyor. Lojistik çevre dostu uygulamalarımız ve sürdürülebilirlik kapsamındaki faaliyetlerimizle “Yeşil Lojistik Belge”si almaya hak kazanan sayılı firmalardan biriyiz.

“EĞİTİMİ DESTEKLEYEN SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRİYORUZ’’

“Gençler Geleceğimiz” diyerek gençlerin eğitimini destekleyen sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyoruz. Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğiyle ‘TET Global Burs Fonu’nu oluşturduk. Burs fonu kapsamında meslek lisesi öğrencilerine burs sağlanacak. TEV ile iş birliği kapsamında önceliği deprem bölgeleri olmak üzere okul yapımında değerlendirilmesi amacı ile Ders Zili Burs Fonuna ve Teknoloji yatırımlarında kullanılması amacı ile Teknoloji Desteği Burs Fonu’na da bağış yolu ile katkı sağladık. İş dünyasının rekabetçi ve küresel doğasını göz önünde bulundurarak, gençlerin uluslararası deneyimler kazanması ve farklı kültürleri anlama becerilerini geliştirmeleri için AIESEC gibi gönüllülük esasına dayalı uluslararası platformda iş birliği gerçekleştirdik. Bu iş birliği kapsamında Dilovası ve İstanbul ofisimizde genç arkadaşlarımız stajyerimiz olarak aramızda olacak. Gençlere destek vermenin yanı sıra, şirket içi çeşitlilik ve bu konudaki farkındalığı artıracak faaliyetler de yürütüyoruz. TET Global Lojistik olarak toplumsal sorumluluk bilinci ile sektöre ve gençlere katkı sağlamaya devam edeceğiz.

ÖZEL HABER / ULAŞIM SEKTÖRÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.