Türk Hava Yolları, 220 adetlik Airbus siparişini duyurdu

Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları, 220 uçaklık Airbus siparişiyle filosunu genişleteceğini duyurdu. Bu sipariş, 150 adet Airbus’ın en çok satan uçağı A321’den ve 70 adet dünyanın en modern ve verimli geniş gövdeli uçağı A350’den (50 adet A350-900, 15 adet A350-1000 ve 5 adet A350-Freighter) oluşuyor. Bu sipariş havayolunun Eylül 2023’te verdiği 10 adet ve Ağustos 2023’te verdiği 4 adet A350-900 siparişini takip ediyor. Bu sayede, Türk Hava Yolları’nın Airbus’a verdiği toplam uçak siparişi 504’e ulaştı. Uçakların 212’si ise halihazırda havayoluna teslim edilmiş durumda.

Siparişle ilgili görüş bildiren Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat; “Bu önemli sipariş, bir genişlemeden çok daha fazlasını ifade ediyor; inovasyon, operasyonel mükemmellik ve sürdürülebilir bir geleceğe olan bağlılık. Gelişmiş Airbus uçaklarının filomuza katılması sadece operasyonel kabiliyetlerimizi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda çevresel hedeflerimize de önemli ölçüde katkıda bulunacaktır. Bu yatırım, Türkiye havacılık sektörünün daha da gelişmesi açısından önemli bir kilometre taşıdır” dedi.

Airbus Ticari Uçaklar ve Airbus International Başkanı Christian Scherer, sipariş hakkında “Türk Hava Yolları’nın yeni nesil uçaklarımızdan oluşan bu dev siparişi, havayolunun cesurca ortaya koyduğu vizyonun güçlü bir göstergesidir. A350-900, A350-1000, A350F ve A321 kendi alanlarında amiral gemisi uçaklardır ve daha fazla menzil, daha az yakıt tüketimi, gürültü ve karbon emisyonu sağlarken aynı zamanda en iyi kabin deneyimini sunan, havayolunun geleceğini ve sürdürülebilir genişlemesini şekillendirmeye yardımcı olacak verimlilik faktörleridir,” dedi.

“A350-1000 ve A350F’i içeren bu ek sipariş, A350 ailesinin modeller arası değerini vurgularken aynı zamanda Türk Hava Yolları ve genel olarak Türkiye’nin havacılık sektörü ile uzun süreli ortaklığımızı pekiştiriyor. Türkiye’nin tüm dünya ile bağlantı kurma yolculuğuna son teknoloji uçaklarımızla eşlik etmekten gurur duyuyoruz.”

Airbus A320neo Ailesi’nin en büyük üyesi olan A321neo, benzersiz bir menzil ve performans sunuyor. Uçak, yeni nesil motorları ve Sharklet’leri sayesinde gökyüzündeki en geniş tek koridorlu kabinde yolcu konforunu en üst düzeye çıkarıyor. Ayrıca önceki nesil tek koridorlu uçaklara kıyasla yüzde 50 daha sessiz olmasının yanı sıra yüzde 20’den fazla yakıt tasarrufu ve karbon azaltımı sağlıyor. Tek koridorlu uçaklar arasında en geniş kabine sahip olan A321neo, konforu en üst düzeye çıkarmak için mükemmel bir uçak.

Airbus, bugüne kadar dünya genelinde 5.600’den fazla A321neo siparişi aldı.

A350, dünyanın en modern ve verimli geniş gövdeli uçağı ve 300-410 yolcu kapasitesi kategorisinde uzun menzil lideri olarak öne çıkıyor. Kısa veya ultra uzun mesafeli rotalar fark etmeksizin 9,700nm’ye kadar her sektörde verimli bir şekilde uçabiliyor. Yenilikçi teknolojileri, aerodinamiği, hafif malzemeleri ve yeni nesil motorları sayesinde yakıt tüketimi, işletme maliyetleri ve karbon emisyonlarında yüzde 25 avantaj sağlıyor ve özenli tasarımı sayesinde eski nesil rakip uçaklara kıyasla yüzde 50 daha sessiz uçabiliyor. A350, bu özellikleri ile uçtuğu her yerde iyi bir komşu ve dünya vatandaşı rolünü üstleniyor.

A350 Ailesi’nin A350-900 ve daha uzun gövdeli A350-1000 olmak üzere iki versiyonu bulunuyor ve her ikisi de en uzun uçuşlarda bile üst sınıf bir yolcu deneyimi sunuyor. Uçağın yenilikçi tasarımı, geniş koltukları, yüksek tavanları ve cezbedici ortam aydınlatmasıyla yolcuların kabinde ferah hissetmesini sağlıyor.

Kasın 2023 itibarı ile A350 Ailesi, dünyanın her yerinden ve önde gelen 57 havayolundan 1.072 sipariş aldı.

A350F, şimdiye kadar görülen en büyük ana güverte kargo kapısına ve kargo operasyonları için optimize edilmiş bir gövde uzunluğuna sahip. Gövdenin %70’inden fazlası gelişmiş malzemelerden üretiliyor; bu da Rolls-Royce’un verimli motorlarıyla birleşerek A350F’in en yakın rakibine göre en az %20 daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 salınımı avantajı sağladığı anlamına geliyor.

Türk Hava Yolları’nın son siparişiyle birlikte A350F’in sipariş defteri, iki yıl önce Dubai Airshow’da yapılan lansmanın ardından dokuz müşteriden alınan 50 siparişten oluşuyor.

ULAŞIM SEKTÖRÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.