Yeni Konya Hali nereye yapılacak?

Yeni Konya Hali nereye yapılacak?Hal yasasına uygun ilk bölgesel sebze ve meyve halinin kurulacağı Konya’da yer tartışmaları sürüyor. Türkiye’nin tek, dünyanın ise sayılı hallerinden olacak tesisin kendi bölgelerinde kurulması için Karatay, Selçuklu ve Meram ilçeleri kıyasıya yarışıyor.
Yeni hal yasasına uygun Türkiye’nin ilk hali Konya’ya geliyor. Daha önce Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin verdiği müjde ile yeni Konya hali için tarımda gelişmiş ülkeler gezildi, örnek projeler oluşturuldu. Bölgesel anlamda güçlü ve lojistik destekli modern halinin Konya’ya kurulması için çalışmalara başlandı. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği 1 milyon 200 bin dekar alan üzerine teknoloji yoğun bir yaş meyve sebze hali ve entegre lojistik merkezi kuracak. Yeni kurulacak sebze meyve hali kapsamında paketleme tesisi, analiz laboratuvarı, ihracat birimi, ticaret merkezi, meyve suyu üretim tesisi olacak. Sebze meyve hallerini ayakta tutan küçük üreticiliğin yaşatılması ve desteklenmesi amacıyla bölgesel sebze ve meyve hali aynı zamanda bir lojistik merkezi olacak. İçerisinde ürün analiz laboratuvarı, ihracat birimi, ticaret merkezi, ürünleri sınıflandıracak ve paketleyecek bir işleme tesisi ve meyve suyu fabrikası bulunacak merkez tüketiciye güvenli, sağlıklı ürün temin etme imkânı sağlayacak.
Konya’nın ilçeleri yeni hal için kıyasıya yarış ediyor
Yeni Konya halinin nereye yapılacağı ise tartışmaları beraberinde getirdi. Türkiye’de tek, dünyada ise sayılı merkezilerden biri olacak Yeni Konya Hali için Konya’nın merkez ilçeleri Karatay, Selçuklu ve Meram kıyasıya bir yarış içinde girdi. Konya’nın sebze ve meyve üretiminin şehrin güneyinde bulunması, pazarcı esnafının bu bölgede ikamet etmesi, Antalya ve Mersin yolların bu güzergahta bulunması sebebiyle daha önce Meram’a yapılması düşünülen halin akıbeti henüz netleşmedi. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni Konya hali ile ilgili daha önceden yapılan açıklamada, “Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Yeni Sebze ve Meyve Hali için yer belirleme çalışmaları devam etmektedir.” ifadeleri kullanılmıştı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in yeni Konya halinin Meram’a yapılması konusunda ikna olmuşken, sonradan araya birtakım çevrelerin girmesiyle vazgeçtiği iddia edilmişti. Halin yeri konusunda pek çok spekülasyonun çıkması nedeniyle yer belirleme işleminin 2019 seçimlerinden sonrasına bırakıldığı bile iddialar arasında.
Kaynak: İsmail koç – Yeni Haber Gazetesi

ULAŞIM SEKTÖRÜ

Anahtar Kelime: ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.